Данилов Вадим Васильович

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Данилов Вадим Васильович1937 р. н., доктор фізико-математичних наук, професор

Закінчив 1960 радіофіичний факультет Київ. ун-ту, 1964 – асп-ру. Працював у Київ. ун-ті: 1959-64 – інж., 1964-66 – зав. лаб., 1966-69 – асист., 1969-72 – доц., 1986 – проф., 1972-2001 – зав. каф. квантової радіофізики. У 1966 захистив канд. дис. “Процеси релаксації в монокристалах феритів” (наук. кер. – проф. І.А.Дерюгін), 1984 – докт. дис. “Спінхвильові процеси у ферит-парамагнітних структурах”. Область наук. досліджень: спінхвильова та фотонна електродинаміка. Вперше у співавт. з О.В. Тичинським реалізовані ефекти підсилення спінового відлуння до 40 дБ у кристалах ЗІГ(залізо-ітрієвий гранат) при накачці як на частоті сигналу, так і на подвійній частоті, а згодом явище спінового відлуння було зареєстровано в плівках ЗІГ. Результати дослідження механізмів втрат у гранатових плівках привели до теорет. передбачення та експерим. підтвердження принципових ефектів взаємодії спінхвильових збуджень із парамагнітним кристалом, що дало змогу вперше реалізувати квантове підсилення МСХ у структурі ЗІГ – рубін. У контакті з технол. ін-тами МЕП СРСР була вдосконалена технологія росту епітаксійних гранатових плівок, які складали основу спінхвильової електроніки Перші хвилеводні 2-D фотонні структури з електронним керуванням були досліджені та реалізовані в 2003., згодом планарні ТЕМ хвилеводи та резонатори міліметрового та терагерцового діапазонів.

Викладає спец. курси: „Основи наук. досліджень для студентів” 3 курсу каф., „Фізика активних середовищ для бакалаврів” для бакалаврів та нормат. курс і спец. семінар „Сучасна радіофізика” для спеціалістів та магістрів. Наук. кер. 14 канд., 2 докт. дис. Нагороджений медалями Президії ВР СРСР „В пам’ять 1500-річчя Києва”, „Ветеран праці”, знаком „Відмінник освіти України” МОН України, Золотою медаллю ВДНГ СРСР „За досягнуті успіхи в розвитку народного господарства”. Лауреат Держ. премії СРСР в галузі науки і техніки за розробку фіз. основ спінхвильової електроніки. Лауреат премії КНУ імені Тараса Шевченка за розробку мультимедійного навч. курсу з спін-хвильової електродинаміки. Член експерт. Рад ВАК України, Комітету з Держ. премій України, Голова експерт. комісій МОН України, член спеціал. Вч. ради Київ. ун-ту. Очолює секцію „Radiocommunication Systems and Signal Processing” укр. відділення Міжн. союзу радіозв’язку (URSI). Автор бл. 100 наук. та наук.-метод. праць, 15 авт. свідоцтв на винаходи, 4 патенти, монографію, 3 підручники. Осн. праці: Основи наукових досліджень з квантової радіофізики. К., 1974 (у співавт.); Спін-хвильова електродинаміка. К., 1991 (у співавт.); Спін-хвильова електроніка. К., 2001 мультимедійний підручник (у співавт.); Спін-хвильова електродинаміка: Підручник. К., 2008 ( у співавт.). Літ-ра: Радіофізичний факультет. 50 років: Довідник. К., 2002.